Oldboys – Veteráni pro puberťáky

Je zázrak, jaký divácký ohlas mělo první festivalové uvedení snímku debutujícího režiséra Nikolaje Steena.
Chrochtání v průběhu filmu, ovace ve stoje, výkřiky, pískot, jásot, tleskání nad hlavou. Minimálně letošní ročník jsem ještě takové divácké nadšení neviděl.
Nikolaj Steen je hudební skladatel, scénárista, režisér, ale především a hlavně je to bratr Papriky Steen (vyhrála cenu na 44.MFF KV). Svůj debut psal a natáčel dva a půl roku – a kostra příběhu vychází z jeho vlastní zkušenosti.
Fotbalisti prý mají jména kolegů jeho otce z filharmonie – a na pumpě taky někoho zapomněli.

Prostoduchá roadmovie vypráví o fotbalovém týmu staříků, kteří se autobusem vydávají na zápas proti švédskému policejnímu sboru. Osamělá, mlčenlivá a také ničím nevýrazná postava Vagn, je zapomenuta hned na první benzinové pumpě, kde se střetává s dobrosrdečným zlodějíčkem Johnem „Waynem-Stormem“. John Wayne byl sice právě propuštěň z vězení a znovu krade, kde se dá, ale je to rozený romantik, čistá duše a filosof. Oproti tomu Vagn je osamělý škarohlíd, naivní starouš a brankář. (Oba bez špetky charismatu – a nižšího hereckého umu)
Souhrou několika očekávaných náhod se společně vydávají na dlouhou cestu za dostižením autobusu.

Prvních 20 minut je za námi. A vy očekáváte zápletku vymyšlenou před odpoledním zdřímnutí, která bohužel přichází.

Proto jen heslovitě dvě hlavní linie:

Pozor, následují spoilery pro ty z Vás, kteří netušili, jak dopadne Sněhurka.
Vagn a John: hádka, vyhrožování, rozdělení, spřátelení, dívka, bába, láska, touha po sexu, splynutí všech dobrých vlastností obou hlavních hrdinů, smíření, fotbal.
Autobus fotbalistů: Nadávky, řeči, pivo, mrtvý Yorkshir, fotbal.
Konec spoilerů

Ač je to k nevíře, obecenstvo se za břicho popadalo a jemně soucítilo s každým přešlapem či smířením dvou hlavních hrdinů.

Režisér prohlásil, že film obsahuje mnoho typického skandinávského černého humoru. Zřejmě tím myslel jednu ze světlejších chvilek: „rozhovor o tom, co je Hitler za znamení.“ A očividně nikdy neviděl Jensena.

Pro diváckou cenu nehlasuju, ale slečna u vchodu po mně strašně toužila.. znát odpověď. Roztrhnul jsem průměr a myslel jsem s tím 2 z 5ti. Prý, že jsem jediný.
Můžete mi to teda někdo vysvětlit?


Originální název: OldBoys
Režie: Nikolaj Steen
Verdikt: 40%

ČSFD – Veterání

1 komentář u „Oldboys – Veteráni pro puberťáky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.