Dokumentární okénko: Katka a Garbo, The Spy

Sešli se mi včera shodou okolností dva dokumenty, a to Katka a Garbo, The Spy. Oba dva těžko hodnotit jako filmy a dělat to ani nebudu.

O Katce už byly popsány stohy. Je to síla, sledovat konkrétního člověka, jak se z optimistického mládí řítí bez zbytečných zkratek rovnou do prdele. Škoda jen, že blábolení hlavní „hrdinky“ pohybující se naprosto mimo realitu nebylo trochu usměrňováno, v neustálém opakování tří vět žádná velká informační pecka není. Dále je celý dokument divně „plochý“, čekal bych, že se dozvím, odkud vlastně Katka bere peníze na drogy, jaký má vztah s matkou a sestrou, které jsou zmíněny v úvodu atd. Jasně, film Katka není klasický dokument, ale i do použitého formátu by se to naroubovat dalo.

Garbo, The Spy je z úplně jiného soudku. Dokument o dvojitém agentovi, který se vypracuje z ničeho, aby se následně stal klíčovým hráčem spojenecké špionáže, ukazuje (mě) doposud neznámá fakta o vylodění spojenců v Normandii. V kostce: díky Garbovi si němci mysleli, že ta pecka přijde úplně jinde, a když už přišla (v Normandii), stejně si mysleli, že přijde ještě jinde, takže nic moc nedělali. No a jak to dopadlo víme všichni.

Garba zkuste určitě, Katku nechám na vás.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.